A svédmasszázsról röviden

      A svédmasszázs a fizioterápián belül helyezkedik el mint passzív mechanoterápia, mely során a kézzel végzett mechanikai energiát hasznosítjuk. A test felületén rendszeres, betanult, néhol improvizatív, váltakozó és adagolt erősségű fogások sorozata.

A svédmasszázs fogásai:

1. Simítás: Bevezető, ráhangoló, kontaktus teremtő, fájdalomcsillapítású, nyugtató hatása van.
2. Dörzsölés:
Mélyebb kötőszövetre ható fogás,
3. Gyúrások: Izmokra hatunk, az izomzatot mozdítjuk, emeljük fel a csontról.
4. Vibrálás, vagy rezegtetés: Intenzív fogás, vérnyomás emelő hatása van, a masszázs végén alkalmazzuk.
5. Ütögetés: Rövid ideig tartó technika, amelynek ér összehúzó hatása van. Ha hosszabb ideig csináljuk, akkor értágító hatású.

      Kimozgatások és kirázások: Ezek a fogások a kontraktúrák, azaz az ízületek mozgásterjedelmének beszűkülését oldják, a kirázásra jellemző a oszcillációs mozgás, rázogatás. A kimozgatás során az ízületet pedig a maximális mozgástartományban mozgatjuk ki - tűréshatárig, hogy az ízület mozgáspályája nagyobb legyen, vagy hogy megtartsuk ezt a tartományt.

      Intermittálás: Ödémás testrészen (gyakran a végtagokon) végzett fogás, amellyel szívó és nyomó erőt fejtünk ki, így csökkentjük az ödémát. Pompás eredmény érhető el izomláz kezelése esetén is.

      Egy-egy kezelés általános időtartama, amely mellett eredményeket lehet elérni: 30 - 60 perces masszázs, egy teljes, és alapos testmasszázs akár másfél, két óra is lehet.

A svédmasszázsról bővebben

         A svédmasszázs kézzel végzett, az emberi szervezetet mechanikai ingerek által befolyásoló kezelés. Egyes keleti masszázsoktól eltérően közvetlen fiziológiai hatásokra épít, ám a személyes törődés érzete a lelki egészségnek is jót tesz. A masszázst ruhátlan testfelületen, vivőanyaggal (krém) vagy anélkül végzik. Az éppen nem kezelt testrészeket betakarják. A vendég jellemzően masszázságyon fekszik vagy masszázsszéken ül. Az egyórás masszázst heti két alkalomnál sűrűbben nem javasolt igénybe venni, mivel az túlmasszírozáshoz, fáradtsághoz, izomlázhoz vezethet.

Részmasszázsok

      A teljes testmasszázson kívül (ami nagyjából másfél óra) részmasszázsok is állnak a vendégek szolgálatára. Ezek közül a leggyakrabban kért kezelés a hátmasszázs. Kérhető részmasszázsok még az alábbiak:

  • alsó végtag
  • lumbogluteális tájék
  • hát
  • nyak-vállöv
  • mellkas
  • felső végtag
  • arc - fej masszázs

Hátmasszázs

       Ez a masszázs különösen alkalmas a feszültségoldásra. A modern életforma általában megterheli az emberek hátát, ezért is érdemes ezt a testrészt kezelni.  A hát kezelése során a lapocka, és környékén lévő izmokat is átdolgozom, ahol általában fájdalmas izomcsomók találhatók.

Alsó végtag (láb) masszázs

      A teljes alsó végtag masszírozását jelenti, a lábujjaktól kezdve a farredőig, de kiterjeszthető a farizmokra is. Magában foglalja a talp átdörzsölését is, de ez nem egyenlő a talpmasszázzsal. Ahhoz külön reflexológiai képzettséget kell.


Nyak-vállövi masszázs

      Hasonlít a hátmasszázshoz, de nem érinti a hát alsó régióját. Hangsúlyos a vállöv izmainak - mellizmok, deltaizom, trapézizom - és a lapocka területének, valamint a nyakizmoknak az átdolgozása. Fejfájás, vállízület körüli lágyrészek krónikus gyulladása (PHS) és más egészségi problémák esetében alkalmazható hatékonyan.

Lumbogluteális masszázs

      Ezt a nevet valószínűleg szemérmességből használják latinul, és a fenék, azaz a csípőt ki-, és beforgató izmairól van szó. A lumbogluteális masszázs a farredőtől az I. ágyéki csigolyáig tart, tehát a far és a derék régióját foglalja magába. Nagyon alkalmas a derékfájások, derékból kisugárzó hátfájások, csípőficam, lumbágó, isiász, csigolyabetegségek kezelésére.

Felső végtag (kar) masszázs

      A felső végtag kezelése a felkart, az alkart és a kezet együttesen jelenti, tehát az ujjhegyektől a vállig történik. Fekve vagy akár ülve is végezhető. Nagyon hatásos, főleg irodai dolgozóknál, akik sokat pötyögnek a billentyűzeten, illetve azoknak is, akik sokat szorítanak munkájuk, mindennapjaik során.

Arc- és fejmasszázs

      Ez a masszázs nem azonos a kozmetikai arcmasszázzsal; kevés, vagy semennyi vivőanyaggal végzem. Fejfájás, krónikus gyulladások, kezelésére alkalmas, a fejmasszázs pedig kifejezetten nyugtató, már-már szenderítő hatású.

Mellkasmasszázs

      A mellkasmasszázs nem azonos a mellmasszázzsal; a masszázs az izmokra irányul, az emlők elkerülésével. Tehát a mellek alatt, felett és között, az izmokon és a szegycsonton dolgozom, és sem férfiak, sem nők esetében nem masszírozom a mirigyes állományt. A mellkason végzett ütögetés hatékonyan szabadítja fel a tüdőgyulladás vagy más légúti megbetegedés, illetve a dohányzás során lerakódott nyákot, amely köhögéssel távozik a szervezetből.

© 2016 Szép Gergely
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el